Home  Členové týmu  O nás  Kalendář her  Pomůcky k šifrování  Zajímavé odkazy  Fotogalerie  šifra měsíce

 

JTHTN na Tmou 13

Na letošní TMOU 13 jsem se těšil asi nejvíce ze všech šifrovaček a taky jsem nám hodně věřil, což podporovaly úspěchy z poslední doby. Realita byla pak trochu jiná (Ti: Není to ovšem třeba vidět tak černě)!

Odjezd z Prahy byl bez problémů, všichni byli tam, kde měli být a včas. Z důvodů hodně omezení na D1 jsme vyjížděli s trochu větší rezervou, takže cesta byla v pohodě a již chvíli po tři čtvrtě na čtyři jsme parkovali na Vaňkovce. Nervozita se nijak neprojevovala (Ti: kromě opakovaných návštěv toalet, že?? J), nálada byla výborná. s Ti chvíli pozorovali přípravy orgů na startu před Café Práh, prohodili jsme pár slov se zástupkyní konkurenčního týmu a šli vyzvednout instrukce a zalepenou obálku se startovní šifrou.

K instrukcím a obálce jsme navíc dostali ještě pravítko (!?GRRRR!!!) a matičky (!!Grrrrr!!!) a také mapu terénu (letos to byl asi zbytečný výdaj za nákup tolika map), vše jsme si pečlivě prohlídli a zkoumali. Okolo půl jsme šli vyzvednout batohy do auta a přemístili se na start, kde již byla připravena většina týmů. Přesně v 17:00 zazněla z reproduktorů hymna - je to tady.

1.Šifra - Zvířátka na startu

Rozlepili jsme obálku a vyndali popsaný list s několika prázdnými místy, instrukce a prozkoumali pro jistotu ještě vlastní obálku. Ani jsme pořádně nestihli dočíst instrukce a už jsme z reproduktorů slyšeli předčítat text z papíru. V prázdných místech se kupodivu vyskytovala zvířata a hned jak zazněla, tak se z davu sem tam ozval zvuk, který ovšem patřil jinému zvířeti (že máme i my dělat zvuky jsme zpočátku nevěděli, protože jsme to k patřičnému místu instrukcí nestihli přečíst). Rychle jsme zapisovali jak zvíře, tak i zvuk a snažili se v textu pochopit princip. Některé zvuky jsme nezachytili správně, ale naštěstí se ještě několikrát čtení opakovalo (některé zvuky nám daly zabrat i po zopakování) a časem jsme měli vše pro zdárné vyluštění.

Jenže řešení nepřišlo, i když jsme přes zvuky uspořádali zvířata do řad od 1 po max. 4, převedli jejich skutečné zvuky na tečky a čárky, ale bohužel v tom ze začátku nic neviděli. Teprve okolo 19:00 nás napadlo převrátit zrcadlově a už vychází PROJEKTILNANAMSWOBODY. Poslali jsme holky vyzvednout první část zadání 2. šifry a snažíli se doluštit druhou část. V průběhu času se z reproduktorů ozývala zjednodušená verze textu a za chvíli nám došlo i řešení druhé části, nicméně v té samé chvíli se orgy rozdalo i celé řešení.

Jako tradičně (loňský ročník byl výjimka) nám prostě start nešel (Ti: Na místě jsem nadával, že na úvodní šifru je to moc těžké, ale nebylo. Šifra je jasná, hezká a dá se vyluštit za pár minut. Tam: k Ti - naše klasika, po boji jsme vždycky generálové
J)

2.Šifra – Zrcátka

Dostali jsme čtvrtku A3 a proužek zrcadlové tapety. Co s tím? Nápad přišel hned, proužky stejně dlouhé jako plné čáry na čtvrtce, tak tam asi budeme umísťovat zrcátka a co je čárkované se vystřihne a ve směru šipky bude ukazovat na jednou ze zrcátek. Dle Maštěných Ředkviček se nemáme bát na papír čmárat, ale co a kam?

Vyřízli jsme plné čáry, aby nám zrcátko lépe drželo a koukali zblízka, koukali z dálky a koukali z větší dálky a nic. Zvolili jsme přesun proti trudomyslnosti a taky proto, že jsme luštili na tramvajové zastávce. Na nám. Svobody jsme víděli poměrný nával týmů. Po zjištění, že McDonald je beznadějně nacpaný řešícími týmy  jsme usedli u dobře osvětlené výlohy a snažíli se vykoukat v zrcátkách nějaké odrazy, ale maximálně jsme viděli vlastní oko nebo nos. Přišel i nápad se světlem, svítit na zrcátka, ale ať jsme svítili, jak jsme svítili, nic než „prdel“ z půloblouku tam nebyla. Přišla SMS! Kdo nám píše, něco se stalo doma? Ne, neuvěřitelné - na !TMOU přišla NÁPOVĚDA. Máme prý stříhat a použít čelovku! Co jsme asi celou dobu dělali?!? Dobrá, takže náš postup byl správný, co tam teda má být? Svítili jsme a teprve teď použili tužku, kterou jsme obtahovali hranice mezi stínem a odrazem. Sice to nebylo jednoznačné, ale nějaká písmena se při troše dobré vůle a představivosti najít dala, R asi E pak vlnovka obrácené V obrácené E a ještě něco, co nakonec bylo K. V tu chvíli přišla, světe div se, další NÁPOVĚDA! Čtěte tajenku o 6-ti znacích! Tak jsme to zkoušeli znovu, písmenka trochu upravili a z R měli najednou C, pak E pak S, pak něco (má to být K), pak A bez prostřední čárky a nakonec obrácené E nebo B bez svislé čáry, ale ne, byla to trojka CESKA 3! Seděli jsme vlastně za rohem a tak po konzultaci s mapou změřili  230m pod azimutem 230 a šli ke krytu.

Náš letošní první zásek a hned na dvojce! Odešli jsme v půl dvanácté (celkem jsme na dvojce strávili 4hodiny) (Ti: Naše zásadní chyba byl předpoklad, že v zrcátku máme něco vidět. A tím jsme zabili většinu času. Navíc padla trudomyslnost a luštil vlastně jen . Příliš rychle jsme se vrhli na zkoušení a neudělali analýzu; Tam: Podle mého hezká, ale nedotažená, nedobře udělaná šifra. Písmenky vycházely šílený, kdybysme nevěděli, že máme hledat šest znaků, tak to budeme brzy považovat za stejné nesmysly jako tu "prdel", co jsme tam viděli hned zpočátku).

3.Šifra – Kaňka

Tady jsme si náladu spravili! Nejdříve proběhla antihaluzní kontrolou a hned poté jsme byli vpuštěni do krytu (Tam s námi do uzavřeného prostoru nešla a raději hlídala batohy), kde nám na cestu svítilo pouze chemické světlo ve třech barvách (což byla asi nápověda na semafor, ale to nás vůbec nikoho netrklo). Uprostřed krytu jsme vyzvedli šifru a spěchali ven, kde na nás čekala Tam. Našli jsme místo na luštění - hele lampa, sedli si a hned nám došly soustředné kružnice. Na každé tři symboly (jedna samostatná a dvě připojené), samostatná orientuje vršek, ostatní jsou směry semaforu a už nám vyšla LAZARETNI.

Ano tak to má vypadat, 10minut a i s hledáním místa k luštění je hotovo (Ti: Kryt mě nadchnul. Takováto skrytá a tajemná místa prostě miluji. Luštění šlo parádně, ale přesun na 4 jsme nezvládli. Zase jsme uspěchali odchod a dostatečně nezvážili možnosti. Tím pádem byl náš přesun mezi nejhoršími ze všech).

4.Šifra – Forbes (pro ostatní lednička)

Nálada stoupla. U šifry luštilo velké množství týmů a tak jsme odhadli, že to bude nějaká zásekovka. Pro nás naštěstí ne. Sednli jsme, kouknli a viděli. Štěstí/smůla nahoře i po levé straně v různém pořadí a dole prázdné chlívečky. Bylo nám jasné, že symboly budou padat shora dolů, a budou ovlivňovány z boku, až dopadnou do nějakého dolního chlívečku, přičemž po cestě seberou morseovku. s Tam i Ho a Dřív razili teorii pravoúhlého pohybu – dolů, pak doprava nebo doleva, ale Ti prosazoval jakoby plynulý pohyb, tedy vlastně šikmo vpravo nebo vlevo dolů. Ti je silnější a tak jsme nejdřív vyzkoušeli tuto slepou uličku na jednou symbolu. Správná cesta byla ta naše, takže ani ne 20minut a šlo se dál.

Opět musím konstatovat, že takto to má vypadat, řekneme si principy a vyzkoušíme jeden po druhém (nebo druhý před prvním?) (Ti: Díky ostatním, že jsem je nepřesvědčil! J Tam: Přesvědčil, kdyby ne, mohli jsme to mít o 30 sekund dřív J).

5.Šifra – Sudokukřížovka

Tam a Dřív luštily křížovku, Ti a Ho počítali vše, co vidí. Po vyplnění křížovky, jsme hned viděli, že se opakuje pouze devět písmen, která jsme rychle doplňili do sudoku. Co s tím dál? Přesmyčkou devíti písmen jsme dostali PETRIKOVA, kterou jsme hned hledali v mapě. Naštěstí žádná Petříkova ulice v Brně není, nevím, co bychom dělali, kdyby taková ulice existovala a byla do třech kilometrů! Nějakou dobu nám trvalo, než jsme zkusili hledat i v legendě  - a hele každé doplněné písmenu do sudoku se v legendě vyskytuje právě jednou. Řešení pak bylo hned a my zvesela odcházeli na další stanoviště.

Tady jsme sice trochu ztratili, ale jinak krásná vícekroková šifra (Ti: Tahle se mi asi líbila ze všech nejvíce. A myslím, že největší zdržení byla naše snaha šifru „podvést“ a najít řešení bez odhalení principu „scrabblením“ z písmen. Tam: V řešení přesmýknutím písmen nevidím podvod, to prostě mohlo být řešení. Jinak i mně se tato šifra líbila nejvíc.).

6.Šifra – Sportovní

Po cestě na šestku jsem zjistil, že nám chybí jeden deštník a tak jsem pádil zpět ke kostelu, kde naštěstí stále visel na plotě, kde jsme luštili (Tam: Zanechávání deštníků na místě činu je naše specialitka, po Metrixu Já využil zapomenutý deštník k seznamování se  s orgkama). Jelikož mi Ti vzal batoh, mohu se přesouvat rychleji. Bez zátěže jsem dorazil i přes vracení se na šesté stanoviště o pár vteřin rychleji než ostatní a kupodivu z jiné strany. Vyzvedl jsem šifru a šel za týmem. Už po cestě jsem zjistil, že v textu se jedná o různé sporty. Předal jsem výtisky ostatním. Tam si hned všimla počtu stejných dresů. A když nám souhlasil i počet slov v textu, jednoduše jsme doplnili příslušná první písmena k jednotlivým dresům a po necelých osmi minutách odešli na další šifru, ani jsem se nestihl pořádně napít (Ti: A já sníst „schnitzel mit brot“).

Krásná průchodová šifra.

7.Šifra – Matičky

Tuto šifru jsem vyzvedl společně s Dřív krátce po třetí hodině ranní. Hned jsme si všimli tvaru a je jasné, že budeme potřebovat „krámy“, které jsme dostali na startu. Nejdříve jsme se zaměřilina vnější tvar a počítali. Vycházely zajímavě stejné rozměry, které korespondovaly i s rozměry matiček. Hned jsme také postřehli, že intervalů je 26 a zapsali i kódovanou abecedu. Poté jsme se vrhli na analyzování vnitřního kolečka s trigramy, bylo jich 13 a byly seřazeny abecedně, neopakovaly se, obsahovaly všechna písmena abecedy, ... a nic. Psali jsme si nápady a kupodivu mezi nimi bylo i vážení a pravítko (Ti: Tady nesouhlasím. Vážení jsme si nezapsali a ani nápad s těžištěm ne. Zde je podle mě naše největší chyba, nápady máme, ale necháváme je často nevyřčené, nebo nezapsané. Tam: Já o těžišti a vážení nic nevím, ale připouštím, že nápad padl po dobu mého pobytu za zavřenými víčky.).

Pomalu svítalo a my byli stále na sedmičce. Tam, Ho i Dřív se občas trochu prospaly a s Ti zkoušeli rozdělit šestihran na segmenty, otáčet středem, posouvat dle překódované abecedy, stále nic. Okolo začali chodit místní se svými čtyřnohými miláčky a s účastí na nás vyzvídali, co že je to tu za akci - všude skupinky, které něco kutí s papírem a matičkami. Dřív dostala nápad, přenést intervaly z obvodu na pravítko, vždyť má taky 400 dílků. Zakreslil jsem fixem na pravítko jednotlivé intervaly, položil matičky do chlívečků, ale bohužel nikoho v tu chvíli nenapadlo, abychom hledali těžiště. Zabředli jsme zpátky do různých posunů a to nikam nevešlo.

Blížilo se poledne a tedy i konec hry. Našli jsme nějaké spojení MHD a vyrazili směr Vaňkovka, kde jsme měli zaparkováno. Naší nedůsledností jsme tuto šifru nevyluštili, i když byla vlastně krásně luštitelná (Ti: Nedůsledností bylo nezapisování veškerých nápadů, které někdo řekl. Na druhou stranu jsme to až do konce nevzdali a bojovali s šifrou nekonečných 8 a půl hodiny. A nebylo to tupé koukání do papíru, ale opravdu jsme stále něco zkoušeli. Mohla padnout. Měla padnout. Ale i tak z ní odcházíme silnější a moudřejší. Tam: Důslednost, nedůslednost, prostě jsme neměli ten správný nápad. Kdyby ho někdo v hlavě měl, tak mu za těch devět hodin vyleze, i když není zapsaný. Zkoušeli jsme i jiné šílené vylomeniny, které nikdo na papír nezapasal).


Ti na závěr: Letošní Tmou má pro mě hodně sladkokyselou chuť. Na jedné straně jsou naše zákysy, neschopnost dodržovat naše vlastní pravidla a ukončení hry v městské části na sedmé šifře. Z toho jsem rozmrzelý, naštvaný a nadávám si, kudy chodím. A na druhé straně je naše umístění na 82. místě (což je velmi podobné rokům 2009 a 2010) a úžasné naše výsledky některých šifer (Kaňka: 4-8 místo, Forbes: 26-34 místo, Sporty: 4 místo). A to mě zase naplňuje pýchou a odhodláním.

Ukázalo se, že jsme se výrazně zlepšili na lehčích šifrách, ale stále nejsme schopni překročit vlastní stín a dobře zvládat i šifry složitější a matoucí. Tmou byla pro mě tak těžká, jak měla být. Šifry byly nápadité a zajímavé. Sice jsem při hře nadával na orgy, ale zpětně si musím přiznat, že chyby jsme dělali my. Příští rok to dotáhneme do dál…

Děkujeme orgům za temnou hru a těšíme se na příští podzim.
za JTHTD zapsal (a ostatní)