Home  Členové týmu  O nás  Kalendář her  Pomůcky k šifrování  Zajímavé odkazy  Fotogalerie  šifra měsíce

 

JTHTN reportáž - Zimoc 2011

Martin (tým 5)

Na Zimoc jsem se těšil ze dvou důvodů. Za prvé od Tmou uplynulo přes čtvrt roku a za druhé mě lákalo poznat nové lidi z jiných týmů a třeba se něco přiučit. Už rozlosování vypadalo zajímavě a ranní sníh v Praze naznačoval opravdu Zimocní atmosféru.

Katka (tým 6)

Moje důvody byly prakticky stejné jako Martinovy. Šifrovací absťák, nové zkušenosti, seznámení... A proč nevyužít další možnost nepsat bakalářku :-) V květnu se budu milovat!

Start

Martin (tým 5)

Před startem jsme se ještě zastavili vyzkoušet si jízdu na lehokole (http://www.azub.cz/lehokola/) . Naštěstí testovací jízdy přežívám bez zranění a na start přijíždíme s obvyklým vtipkováním na téma našeho (vysokého) věku. Nejprve to vypadá, že můj tým nedorazí, ale Zuzka i Jelly přicházejí společně a vše je připraveno.

Katka (tým 6)

Lehokolová zastávka byla zajímavá, i když já jsem si hlídala zdraví a nic pro jistotu nezkoušela. Po příchodu na start jsem hned zjistila, že sama nepůjdu, Patches už byl vzorně na místě. Za chvilku dorazil i Yanas, poslední člen týmu se neobjevil. Jdeme ve třech, ale takových týmů je víc. Kluci naštěstí zděšení z toho, že vyfásli do týmu starobu a ještě ke všemu z Prahy, nedali najevo.

1. šifra:

Martin (tým 5)

Barevné čtverečky

Nejdříve se jí snažíme luštit vestoje a následně u rumu v blízké hospůdce. Rozdělení na správné segmenty máme ihned a i vcelku správně chápeme „bílou“. Sice navrhuji „sčítání barev“, ale bohužel ho ještě v té samé větě zavrhuji. Takže téměř po hodině od startu běžím do nedaleké „centrály“ pro řešení. Tato šifra bohužel poznamenala atmosféru v týmu. Já měl pocit, že se vyluštit nedala (což samozřejmě vyvrátila spousta týmů, která to zvládla) a Jelly následně téměř u každé šifry váhal, jestli má vůbec cenu jí řešit (tedy jestli to jde).

S odstupem času mi přijde šifra jako zajímavá a to, že jsme jí nedali, byla vyloženě naše chyba.

Katka (tým 6)

Krychle

My jsme začali na krychli. Také jsme použili metodu tří áček a našli si ulici, cestou jsme naštěstí ještě trochu koukali, jestli to nedáme a dali, tím pádem jsme rychle zjistili, že jdeme úplně jinam. Takže čelem vzad a šup na to správné místo.

2. šifra:

Martin (tým 5)

Inzeráty

Na inzeráty docházíme bohužel spolu s jiným týmem, takže při hledání jednotlivých částí se nemůžeme vyhnout drobnému „haluzení“. Jakmile ovšem máme všechny části, tak odcházíme během minuty. Sice nemáme doluštěna všechna písmena, ale cestou to kompletujeme. 

Jednoduchá šifra v netradičním balení.

Katka (tým 6)

Monitor

Blikání vypadalo úžasně. Nějaký tým už měl zabrané strategické místo u popelnic, tak jsme se postavili kousek vedle a zapisovali si posloupnost. Tady jsem si poprvé všimla, že Yanas je poměrně pečlivý analytik. Zatímco já jsem chaoticky a jako obvykle dost nečitelně čmárala na obálku, on si to maloval do čtverečkovaného papíru. Patches rychle navrhl polský kříž, ale v jeho klasické variantě s ch nám nic nevycházelo. Mezitím se uvolnilo popelnicové místo, tak jsme se přesunuli a zaměřili na červené probliky a málem se z nich zbláznili. Začaly padat první  ostřejší výrazy. Yanas se šel znovu podívat na papír se zadáním a já jsem navrhla, jestli by to nešlo napasovat zase na tu krychli. A hned bylo veseleji, když se Yanas vracel, potěšili jsme ho místem další šifry. Krychle si od něho potom vysloužila přívlastek zku...

3. šifra:

Martin (tým 5)

Fotografická

Opět nám pomáhá cizí tým, který nejen nachází šifru přímo před námi, ale také běhá a tudíž nachází indicie rychleji než my a nám naznačuje správný směr. Několikrát ovšem hledáme zcela špatně, takže nakonec je z toho docela slušná procházka po kopcích.

Příjemnou aktivitu mi zkazila skutečnost, že vzdálenost mezi prvními dvěma stanovišti byla nepochopitelně obrovská a my pak každé další stanoviště hledali v nesmyslně velkém okolí. Vlastní šifru jsme u lavičky našli snadno, protože přímo před ní luštil nějaký tým…

Katka (tým 6)

Brail

Vydali jsme se k hřišti, které jsme našli na mapě a doufali, že tam bude hospoda. Cestou jsme oslovili domorodce, který nás málem odeslal na Komín. Naštěstí okolo jel jiný, který nám ukázal správnou cestu, tu, o které nám ten první řekl, že tím směrem určitě žádná hospoda není. Byla tam. Cestou jsme prošli po soukromém pozemku a vesele ignorovali cedule s lebkama a zkříženýma hnátama. Šifru jsme se rozhodli udělat v teple hospody, nás tam bez problémů pustili. Dali jsme si vodu a čaj a kluci dost rychle odhalili braila a způsob. Vyšlo nám to krásně, zastávku dva nad dva a tak dále jsme identifikovali jako zastávku čtyřiačtyřicítky, ale která to je, to jsme z toho psa, co lez na bar fakt nepochopili. Šli jsme na tu nejbližší (cestou jsem musela přežít jedno slézání strmého kopce, který kluci samozřejmě zvládli za pár sekund), pátrali a nic Jel autobus, tak jsme se svezli na další (tu správnou), pátrali a nic. Takže jsem se opět svezli, druhým směrem a navštívili orgy v hospodě. Chtěli jsem nápovědu a hodný org nám dal semi-nápovědu (jeho vlastní výraz), že to nemáme dořešené. Koukali jsme do toho a kombinovali, vymýšleli, jak spojit ty kolečka, aby vyšel další brail, vymysleli asi sto nových šifer a nakonec naštěstí ta Veslařšká vylezla. Na oslavu jsem si sestavili stavebnici, sestavoval Yanas a šlo mu to, my jsme zdatně sekundovali boucháním do stolu a dalo nám velkou práci nemluvit a nesahat, když nemohl najít umístění jednoho z kol. Příjemně jsme se odreagovali a jeli podruhé na zastávku Veslařská.

4. šifra:

Martin (tým 5)

Bludiště

Tady už jsme skoro vůbec neluštili a Jelly šel pro řešení. Když byl na cestě, tak jsme měli se Zuzkou řešení na dosah ruky.  Jediné co nám chybělo, bylo zjistit, co tvoří oddělovače.

Hezká přímočará šifra. Zmátl nás dodatek o krychlích (patřil až k další šifře) a naše nedůvěra k řešitelnosti.

Katka (tým 6)

Fáborky

Opět jsme hledali a hledali, ale tentokrát úspěšně. Kluci se bez velkého váhání vydali po fáborkách, já jsem se trochu bála, jestli tam neměly nějaké děti odpoledne bojovku. Občas nás vylekal vodník a sledovala nás nějaká kočka. U cíle jsme pak našli na zemi poházené doklady. Místo činu jsme neporušili a vše jsme zodpovědně nahlásili v orgovně. Orgové zavolali policii, která se dostavila neprodleně a prohledávala okolí, snad jestli nenajde i majitelku dokladů. Hlavně, že jsem ji na tom temném pobřeží nenašli my!

5. šifra:

Martin (tým 5)

Krychle

Zuzka opět bezchybně našla další stanoviště a po odhadu počtu písmen v řešení a opakování písmene „A“ vyčetla z mapy i cílovou ulici. Ještě než se vydala stanoviště zkontrolovat, tak se nám s Jellym podařilo zbylá písmena do řešení „našroubovat“, takže jsme vyráželi společně.

Nápad se složením krychle ze tří částí je super. Méně super už mi připadá toto konkrétní provedení. „Chybu“ v prvním obrázku (okolo čísla 5) nechápu. A určitě šlo vymyslet lepší 3 útvary, které by na skládání kostky naváděli. Takto to bylo víceméně scrabblení.

Katka (tým 6)

Barevné čtverečky

Když už jsme byli v teple, sedli jsme si a koukli na barevné čtverečky. Šlo nám to docela rychle, kluci mi moc nevěřili, z čeho se skládá hnědá, ale přesvědčila jsem je, že není jen CMYK a RGB, ale také třeba temperky. Začali jsme žlutou a vycházela písmenky, takže obrácená červená nás už nezmátla. Opět se projevila Yanasova pečlivost, dodělat to do konce, i když se nám zdá, že vycházejí blbiny. Když srovnám dojem se šifry s Martinem, tak je naprosto opačný, mně se moc líbila a považuju ji za jednu z nejlepších, společně s brailem.

6. šifra:

Martin (tým 5)

Monitor

Trochu jsme si zašli díky nedůvěře k mapě. Ale monitor pěkně blikal a u popelnic jsme tak vytvořili hlouček „bezdomovců“. 3 barvy, 9 pozic – zase krychle. Ale nesmyslné „oddělovače“ nás nepustili toto řešení vyzkoušet, dokud jsme nezapsali spoustu cyklů a nevzdali to. Poté co jsme oddělovače opustili, jsme odcházeli téměř ihned.

Škoda, že chyba v SW nebyla odhalena před začátkem hry. A také, že se princip krychle zopakoval hned ve dvou po sobě jdoucích šifrách. Jinak „balení“ šifry opět zajímavé.

Katka (tým 6)

Inzeráty

Tady není moc co psát, krom toho, že jsme nemohli najít Áčko. Prolomili jsme ji hned, mátly nás jen ty sedmičky, ale moc jsme je neřešili. K další šifře už jsem začala trochu zaostávat, ale pořád jsem stíhala, s odstupem několika desítek metrů.

7. šifra:

Martin (tým 5)

Brail

Hospodu nikdo z nás neznal a na mapě jsme jí neměli, takže pomohla až výpočetní technika. Opět jsme trochu bloudili, ale nakonec jsme slavili úspěch. Bohužel (nebo bohudík?) nás do hospody nechtěli pustit, že tam prý probíhá soukromá akce. Na blízkém dětském hřišti jsme na princi přišli celkem hbitě. Nejvíc nám zabralo přeskupování písmen do nějakého smysluplného textu. Nakonec jsme šli na zastávku Veslařská, ale 100% jsme si jisti nebyli.

Proč se obě části nečetly stejně, nechápu doteď.

Katka (tým 6)

Fotografická

Když jsme docházeli ke stanovišti, viděli jsme bloumající bludičky a po nahlédnutí do šifry nám bylo jasné, co dělat. Rozdělili jsme se, pak zase spojili, já jsem bohužel byla dost slepá, takže jsem nic nenašla, všechno zvládli kluci.  V jednu chvilku jsme se s Patchesem obávali, že jsme ztratili třetího, naštěstí planě. Že bysme si dali mezi sebou čísla na mobily, to ne. K lavičce se šifrou jsme došli (já dosýpala, ten kopec byl vražedný!) společně s dalším týmem, který se u laviček hned usadil a my jsme se odebrali o kus dál, na zápraží jednoho z domů.

8. šifra:

Martin (tým 5)

Fáborky

I když v mém kmenovém týmu (J.T.H.T.N.) stíhám přesuny bez problémů, tady jsme musel za kolegy z týmu s funěním pobíhat. To víte, mladé nohy…

A kolo se uzavřelo.

Katka (tým 6)

Bludiště

Poslední naše šifra. Už na ni bylo málo času, tak jsme pomalu šli do hospody a cestou se ještě pokoušeli o nemožné. Nápad s morseovkou padl, ale byl zavržen. V hospodě jsme pokračovali, vrátili se k morseovce, ale úplně jinak, než jsme měli, takže tato šifra pro nás zůstala neprolomena.

9. šifra:

Aktivita v hospodě

Martin (tým 5)

Stavebnice se ujal Jelly, který jí znal z dětství. Signály jsme si domluvili dobře, ale pozdě jsme si uvědomili, jak důležitá je orientace dírek pro zasunutí kol. Nakonec by to dopadlo dobře, kdyby… Kdybychom si správně zapamatovali model a nezvorali umístění jednoho kola. Druhý pokus už sice dopadl bezchybně, ale bez nějakého většího nadšení.

Zajímavou aktivitu jsme si zkazili vlastní nepozorností.

Katka (tým 6)

Tu už máme za sebou, takže tady nic.

10. šifra:

Závěrečná

Martin (tým 5)

Slepení krychle bylo bleskové a na správný princip cesty jsme přišli celkem rychle. Bohužel jsme nedokázali najít správné součty (i když jsme v některých variantách řešení správně ignorovali písmena). Čas se krátil a příchody týmů ke klidu nepřidaly. Mít o 10-20 minut déle, tak padla…

Asi nejhezčí šifra hry. Otázka je, jestli místo písmen nepoužít nějaké znaky, ale nevím.

Katka (tým 6)

Ta nás minula. Škoda.

Zakončení

Martin (tým 5)

Přes všechny problémy nám vlastně umístění „na bedně“ uteklo o vlásek. Pro mě splnil Zimoc má očekávání a luštění jsem si užil. To že jsem poznal nové lidi je příjemný bonus navíc. Škoda, že jsem nemohl zůstat na afterparty, cesta domů byla dlouhá. Příští rok přistoupím k šifrám víc v klidu a nebude problém. Jediné co bych změnil je systém nápověd, takhle to až příliš svádělo k jeho použití... Díky organizátorům za přípravu hry a díky spoluhráčům v týmu za luštění. Nashle příští rok.

Katka (tým 6)

Já jsem ze hry nadšená. Ze spoluhráčů taky, žádná nervozita (až na maličké výjimky, třeba u červeného blikání ), myslím, že nám to docela šlo, sice jsme nedosáhli úplného konce, ale zase jsme to prošli bez nápověd (nepočítám-li tu semi). Doufám, že kluci to vidí minimálně podobně. Moje kritická chvíle, kdy začínám usínat, umrzat a trudomyslnět se tady nedostavila, takže pohodička. I to počasí nám vyšlo báječně. Za rok jedu zas!